Etüt Odası Öğrencilerin Buluşma Noktası  

Facebook Sayfası Türk Edebiyatı Matematik Türkçe İngilizce Coğrafya
Go Back   Etüt Odası Öğrencilerin Buluşma Noktası > Fizik > Fizik (Soru-Cevap-Konu Anlatım) > Fizik 12. Sınıf
**
Etüt Odası Facebook
Bettilt Mostbet Yardım Üye Listesi Yeni Mesajlar

Bakugan Oyunları
Bakugan Oyunları
Geta Oyunları
Geta Oyunları
Altın Avcısı
Altın Avcısı
Zuma
Zuma
Friv
Friv

Konu Kapatılmıştır
 
Seçenekler
Alt 07.02.11, 13:47   Yukarı Git #1
bilgin58
Avatar Yok
Mesajlar: 19
Teşekkürler Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Rep Bilgileri
Rep Gücü : 8
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : bilgin58 is on a distinguished road

Smile mikrodalgaların kullanım alanları...


Arkadaşlar ben bir ödev aldım mikrodalgalar başlığı altında.Mikrodalgaları araştırmam gerekiyor ben mikrodalgalar hakkında bilgi topladım ama mikrodalgaların kullanım alanları hakkında bilgi sahibi değilim.Google ye de yazdığım zaman mikrodalgalı fırınların kullanım alanları geliyor...bana yardımcı olursanız sevinirim.Şimdikten teşekkürler...

bilgin58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Sponsor
Araba Oyunları
Araba Oyunları
Beceri Oyunları
Beceri Oyunları
Kız Oyunları
Kız Oyunları
Macera Oyunları
Macera Oyunları
Alt 07.02.11, 14:46   Yukarı Git #2
Okeanus
Moderatör
Avatar Yok
Mesajlar: 1.442
Teşekkürler Teşekkürleri: 801
744 mesajına 1276 kere teşekkür edildi.
Rep Bilgileri
Rep Gücü : 7
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : Okeanus is on a distinguished road

Standart


Dönem ödeviniz mi_?
...
Okeanus isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 08.02.11, 19:21   Yukarı Git #3
bilgin58
Avatar Yok
Mesajlar: 19
Teşekkürler Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Rep Bilgileri
Rep Gücü : 8
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : bilgin58 is on a distinguished road

Standart


yok tam dönem ödevi sayılmaz ama araştırma ödevi gibi birşey okullar açıldığında sunmam lazım....

bilgin58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 08.02.11, 19:27   Yukarı Git #4
~Deniz~
Avatar Yok
Mesajlar: 101
Teşekkürler Teşekkürleri: 2
12 mesajına 15 kere teşekkür edildi.
Rep Bilgileri
Rep Gücü : 4
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : ~Deniz~ is on a distinguished road

Standart


Mikrodalgalar elektromanyetik dalga olarak yayılırlar; radarlarda, mikrodalga fırınlarında, cep telefonlarında, kablosuz Internet erişiminde, Bluetooth kulaklıklarda, mağaza güvenlik sistemlerinde, mikrodalga frekansları kullanılır.
Bütün elektromagnetik ışınım biçimleri gibi mikrodalgalar da, uzayda ışık hızıyla yol alır. Mikrodalgalar gözle görülemez, ama uygun verici ve alıcı aygıtların yardımıyla incelenebilir. Tıpkı görünür ışık gibi yansır, kırılır ve kırınıma uğrar. Uzak cisimleri izlemek için kullanılan radar sistemlerinde, mikrodalgaların yansıma özelliğinden yararlanılır. Mikrodalgalar uydularca alınabilir, yükseltilebilir ve alıcılara odaklanabilir; bundan yararlanılarak, canlı televizyon yayınları ve telefon görüşmeleri anında dünyanın her yerine ulaştırılabilir. Bir mikrodalga demeti, bir kablodan çok daha fazla telefon görüşmesini iletebilir. Günümüzde birçok güvenlik sisteminde mikrodalga vericileri ve alıcıları kullanılmaktadır; mikrodalga sinyalinin frekansındaki bir değişiklik, dalgaların, korunan alanda hareketli bir cisime rastlamış olduğunu gösterir.

~Deniz~ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 08.02.11, 21:08   Yukarı Git #5
Okeanus
Moderatör
Avatar Yok
Mesajlar: 1.442
Teşekkürler Teşekkürleri: 801
744 mesajına 1276 kere teşekkür edildi.
Rep Bilgileri
Rep Gücü : 7
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : Okeanus is on a distinguished road

Standart


Mikrodalgalar çok kısa radyo dalgalarıdır. Elektromanyetik tayfta bunlar basit radyo dalgaları ile IR dalgaları arasında yer alırlar. Mikrodalga ışınları yağmur, sis ve kirli hava içinden geçebilirler. Bunlar, bu yüzden iletişimde kullanılırlar. Örneğin, telefon tesislerinin çok zor olarak kurulabileceği dağlık arazilerde haberleşme mikrodalgalarla (telsiz telefon) sağlanır. Bir mikrodalga fırınında çok kuvvetli bir mikrodalga ışın demeti yayan bir elektronik tüp vardır. Soğurulduğu takdirde, ışıma yiyecek içerisindeki moleküllerin titreşmesine yol açar. Yiyeceğin kinetik enerjisi artar. Yiyeceğin sıcaklığı artar ve böylece pişmesi sağlanır. Mikrodalgalar doğrudan doğruya yiyecek tarafından soğurulur. Mikrodalgalar yiyeceğin kabına nüfuz edemez. Cam veya kağıt pişirme kapları kullanılır, çünkü bunlar mikrodalgaları doğrudan geçirirler. Metal kaplar ise kullanılmaz çünkü bunlar mikrodalgaları yansıtırlar. Mikrodalga fırını ile pişirmek gaz veya elektrikle pişirmekten çok daha hızlıdır. Mikrodalga fırını, insanları ışımadan korumak için bir kalkan içine alınmıştır. Mikrodalga ışınları zararlı olup, insanları hasta edebilir.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, ?Temel Fizik?, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 ? 5, 1996.

---------------------

Mikrodalga
Temel Britannica
Mikrodalga frekansları genel olarak 300-300.000 MHz frekans aralığını kapsar. Mikrodalgalar elektromanyetik dalga olarak yayılırlar; radarlarda, mikrodalga fırınlarında, cep telefonlarında, kablosuz Internet erişiminde, Bluetooth kulaklıklarda, mağaza güvenlik sistemlerinde, mikrodalga frekansları kullanılır. "Mikrodalga" sözü elektromanyetik dalganın dalga boyunun 1 metreden kısa olduğu frekansları tanımlar. Dalga boyunun 1 cm'den kısa olduğu frekanslara (30-300 GHz aralığı) "milimetrik" dalga ismi de verilir. Dalga boyunun 1 mm'den kısa olduğu frekanslara (300-3000 GHz) "submilimetrik" dalga ismi verilir.
Gamma ışınları, morötesi (ültraviyole) ışınlar, X ışınları, görünür ışık, radyo dalgalan hep birer elektromagnetik ışınım türüdür. Bunları birbirin*den ayıran özellik, farklı dalga boyu aralıkla-nnda ışımalandır. (Dalga boyu, dalganın birbirini izleyen iki tepe noktası arasındaki uzaklıktır.) İşte mikrodalgalar da, dalga boyu 0,1 ile 100 cm arasında değişen bu tür enerji dalgalandır. Mikrodalgalar, elektromagnetik tayfta kızılötesi (enfraruj) ışınım ile radyo dalgalan arasındaki bölgede yer alır.
Bütün elektromagnetik ışınım biçimleri gibi mikrodalgalar da, uzayda ışık hızıyla yol alır. Mikrodalgalar gözle görülemez, ama uygun verici ve alıcı aygıtların yardımıyla incelenebi*lir. Tıpkı görünür ışık gibi yansır, kırılır ve kırınıma uğrar. Uzak cisimleri izlemek için kullanılan radar sistemlerinde, mikrodalgaların yansıma özelliğinden yararla*nılır. Mikrodalgalar uydularca alınabilir, yükseltilebilir ve alıcılara odaklana*bilir; bundan yararlanılarak, canlı televizyon yayınları ve telefon görüşmeleri anında dün*yanın her yerine ulaştırılabilir. Bir mikrodal*ga demeti, bir kablodan çok daha fazla telefon görüşmesini iletebilir. Günümüzde birçok güvenlik siste*minde mikrodalga vericileri ve alıcıları kulla*nılmaktadır; mikrodalga sinyalinin frekansındaki bir değişiklik, dalgaların, korunan alan*da hareketli bir cisime rastlamış olduğunu gösterir.


------------------

Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Kozmik Fon Radyasyonu)
Fon ışıması evrenin en uzak geçmişinden geldiği düşünülen mikro dalga ışımadır. Bu ışımayı birçok radyo astronom ve fizikçi Büyük Patlamanın en büyük kanıtı sayarlar. Bu mikro dalga hassas olarak 160.2 GHz frekansında ve 1.9 mm dalga boyundadır.
1948 yılında George Gamow, Ralph Alpher ve Robert Herman tarafından varlığı teorik olarak öne sürülmüş ve 5 K sıcaklığında bir kara nesnenin yaydığı ışıma ile aynı dalga boyunda olması gerektiği hesap edilmişti. 1960 yılında radyo astronomlar bu dalga boyunda ışımayı farkettiklerinde ilk önce antenlerdeki kuş pisliklerinden şüphelendiler ve temizlik yapıp ölçümleri tekrarladılar. Tekrar aynı sonucu başka astronomlar da keşfetti ve makalelerinde yayınladı. NASA tarafından atmosfer şartlarından etkilenmeden doğru ölçüm yapması için bu işe özel COBE (COBE:cosmic Background Explorer - kozmik arkaplan araştırıcısı) uydusu uzaya gönderildi.
Doppler etkisine göre daha uzaktaki gökadalar daha kırmızı dalga boyuna kayar. Yaklaşan trenin düdüğünün sesinin tiz perdeden gelmesi ve uzaklaşan trenin düdüğünün sesinin kalın perdeden gelmesi gibi uzaklaşan ışığın dalga boyu da kırmızıya kayar (daha uzun dalga boyuna doğru). Uzaktaki gökadaların bizden daha büyük hızlarla uzaklaştığı gözlemlenmiştir. Mantıken evren büyük patlama neticesinde genişlerken gökadalar birbirinden homojen hızlarda genişlemeliydi. Uzaktaki gökadaların daha büyük hızlarla birbirinden uzaklaşması homojen genişlemeyi de doğrular.
O zaman en uzaktaki gökadaların dalga boyu ne olmalıydı. Özel görelik kur***** göre ışık hızı aşılamayacağına göre en uzaktakiler ışık hızından küçük sonlu bir hızla uzaklaşmalıydı. En uzaktaki gökadadan gelen ışık hem en hızlı uzaklaşan hem de en uzak geçmişten gelen ışıktır. En uzak geçmiş ise evrenin oluştuğu zamandan gelen ışıktır. Deneysel gözlemlerde böyle bir ışımaya rastlanmış ve ilk önceleri buışımanın doğal olmayan bir kaynaktan gelen parazit olduğu sanılmıştı. Sonra ışımanın uzayda her doğrultudan geldiği tesbit edildi ve sonra evrenin en uzak geçmişinden gelen kozmik fon ışıması olduğuna hükmedildi. Fon ışıması en uzak geçmişten gelen en uzun dalga boylu ışımadır.
Evren ilk oluştuğunda ışıma serbestçe yayılma fırsatı bulduğunda yani ilk madde yapıtaşlarından sızabildiği kadarıyla gözlemlenebilimektedir. Uzayda her doğrultuda homojen bir ışıma olmadığı gözlemlenmiştir. Fon ışımasının haritası gözenekli bir yapı sergiler.
...
Okeanus isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 08.02.11, 21:08   Yukarı Git #6
Okeanus
Moderatör
Avatar Yok
Mesajlar: 1.442
Teşekkürler Teşekkürleri: 801
744 mesajına 1276 kere teşekkür edildi.
Rep Bilgileri
Rep Gücü : 7
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : Okeanus is on a distinguished road

Standart


Mikrodalgalar, bir tür ELEKTROMAGNETİK IŞINIM biçimidir. IŞIK ve RADYO dalgası gibi, bunlar
da, tayfın bir bölümünü oluştururlar. Dalgaboyları, ışık dalgası ile radyo dalgası arasındadır; KIZILALTI IŞINIM'dan uzun, radyo dalgasından kısadırlar. İki tür dalganın da özelliklerini taşırlar: Hem haberleşme alanında, hem de, sözgelimi yemek pişirmede kullanılabilirler.
Mikrodalgaların dalgaboyu,30cm 1 mm arasında değişir. Frekansları, 1 GHz (1000 MHz) 300 GHz arasındadır. Bu değerler kesin değildir. Kızılaltı ışınım ısı yoluyla, mikrodalgalar da elektronik yöntemlerle üretilir.
Oluşumu ve şiddetlendirilmesi: Mikrodalgaların üretilmesi ve yükseltilmesi için, özel amaçlara göre düzenlenmiş değişik aygıtlara gereksinim vardır. Radyo dalgalarında olduğu gibi, burada da aygıtlar değişken bir elektron akımı üretirler. Değişimin frekansı, istenen ışınımın frekansı ile aynıdır. Yüksek güçlü mikrodalga kaynakları, termoiyonik VALF'lardan geliştirilmiştir. 1910 yıllarından sonra haberleşme endüstrisinin yaygınlaşması, güçlü radyo vericilerinin yapımını zorunlu kılmış ve bu alanda yapılan çalışmalar sonucundamagnetron, klistron. hareketli dalga tüpü gibi termoiyonik valflar geliştirilmiştir. Magnetronun tek başına bir megawattan daha büyük güçte sinyaller verebilen bir osilatör olmasına karşılık, klistron ve hareketli dalga tüpü, yükseltici aygıtlardır; birkaç kilowatt gücünde çıkış verebilirler. Çok düşük güçlü mikrodalgalar elde etmek için, ya küçük güçte klistronlar (yansıtmalı klistron) ya da mazerler. (Bk. LAZER VE MAZER) kullanılır. Ayrıca, katı yapılı devrelerle de düşük güçlü mikrodalgalar oluşturulabilir. Bu düzeneklerin çalışma ilkesi Gunn olayına dayanır. (Bk. OSİLATÖR).
Mikrodalgalar ın yayılması: Tıpkı uzun radyo dalgaları gibi, mikrodalgalar da, biçimlendirilerek (Bk. FREKANS MODÜLASYONU ve VURU KOD MODÜLASYONU) haberleşme alanında kullanılabilir. Işık dalgaları ve radyo dalgaları gibi mikrodalgalar da. OPTİK kurallara uyarak yayılırlar; yani, soğurulma. yansıma, kırılma ve bükülme özellikleri gösterirler. Kuşkusuz, bu olaylar, kullanılan ışınımın dalgaboyuna bağlıdır. Mikrodalgalara özgü nitelikler, bazı durumlarda çok yararlı olabilir. Sözgelimi mikrodalgalar, uzun dalgalardan daha kolay denetlendiklerinden, ANTEN boyları daha küçük tutulabilir. Bu özellik, mikrodalgaların, genel yayın istasyonlarından çok, haberleşme ağının çeşitli noktalarında kullanılmaya elverişli olmasına yolaçar.
Mikrodalganın en kolay yayıldığı ortam, dünya atmosferinin~~en alt tabakası, yani troposferdir. Ne var ki, sıcaklık dönüşümü ve cepheler gibi meteoroloji olayları, bu tabakayı oldukça karmaşık bir yapıya sokmaktadır. Ayrıca, içinde bulunan gaz ve su buharından ötürü, troposferin değişik bölgelerinde radyo kı
rılma indisi farklıdır. Bunun sonucu olarak yansıma, kırılma gibi olaylar, çok karmaşık bir hale gelir. Mikrodalgaların çoğu, bu tabakadaki yağmur, kar, vb. etkenler yüzünden büyük ölçüde saçılmaya uğrarlar. Öte yandan, ortamdaki gaz ve su buharı, uygun dalgaboyunun seçilmesini de olumsuz yönde etkiler. Troposfer tabakasının bazı bölgeleri, belirli dalgaboylarını soğurur.
Söz konusu etkenlere karşın, mikrodalgalar, troposferde yayılabilirler, ama radyo dalgaları gibi iyonosfer tabakasından yansımazlar. Bu nedenle mikrodalgalarla haberleşme uzaklığı, yaklaşık 500 km'yle sınırlıdır. Mikrodalgalar, ufuk çizgisinin altına, ancak bükülme ve saçılma yoluyla geçebilirler.
Mikrodalga devreleri: Bütün mikrodalga enerji kaynaklarının düzenlenmesinde ve yapımında, dalganın elektrik ve magnetik özelliklerine göre değişen çok özel devre tekniklerinin kullanılması gçrekir. Klasik elektrik devrelerinde kullanılan iletkenler, indüktörler, KONDANSATÖR'ler ve dirfcnç öğeleri, mikrodalga frekansında titreşen akımlar geçtiği zaman temel elektrik özelliklerini koruyamazlar. Bu nedenle, mikrodalgalar için özel devrelerin yapılması zorunludur.Mikrodalga devreleri ile öteki devreler arasındaki en önemli fark, mikrodalga devrelerinde sinyallerin, bileşenler arasında DALGAGÜDÜCÜ'lerle taşınmasıdır. Genellikle boru biçiminde olan daigagüdücüler, elektrik iletkenliği çok yüksek olan metallerden yapıUrlar. İndüktans ya da sığa etkileri yaratma amacıyla, dalgagüdücülerin içine, küçük çubuklar ya da çıkıntılar yerleştirilir. Bunların fiziksel boyutları ve dalgagüdücü içinden geçen alan yapısına göre konumları, yaratacakları etkileri belirler. Mikrodalga antenleri, parabol biçimli yansıtma yüzeyi içerdiklerinden, öteki antenlerden farklıdır. Dalgagüdücüyle yansıtma yüzeyinin ortasına kadar getirilen sinyal, yönlendirilmiş bir ışınım demeti olarak yayınlanır.
Radarlarda mikrodalga: RADAR'ın geliştirilmesi, mikrodalgaların çok değişik alanlarda kullanılmasına yolaçmıştır. İkinci Dünya savaşından bu yana, hedeften yansıyıp gelen sinyal yardımıyla cismin varlığım saptama ilkesi geliştirilmiş ve çok yüksek hızlarla hareket eden hedeflerin konumlarının, hızlarının ve biçimlerinin saptanabileceği hale getirilmiştir. Mikrodalga radarıyla ise, 2 km uzaktan bir sineği bile algılamak olanaklıdır. Modern radarlar her tür hedefin gözlenmesinde kullanılabilmektedir. Günümüzde dünyanın önemli limanları ve havaalanları, mikrodalga radarlarıyla donatılmıştır. Böylece, gerek uzaktaki, gerek yakındaki hava ve deniz trafiği denetlenebilmektedir (Bk. HAVA TRAFİK DENETİMİ). Uçakların çoğunda bulunan mikrodalga radarları, yön seçme işlemlerinde ve kötü hava koşullarının saptanmasında kullanılır. Meteoroloji olaylarının konumlarının saptanması açısından da mikrodalga teknolojisi büyük yenilikler getirmiş, böylece yeni bir bilim dalı (radyometeoroloji) gelişmiştir.
Haberleşme: Dünyadaki haberleşme gereksiniminin hızla artması, kablolu ya da klasik radyo dalgalı haberleşme sistemlerine büyük yükler bindirmektedir. Bu amaçla geliştirilen mikrodalga yöntemleri, radyo istasyonlarında kullanılmaya başlanmıştır. Daha yeni bir gelişme de, kıtalararası haberleşmelerde mikrodalgayla çalışan UYDU istasyonlarıdır. Hareketli araçlara kolayca takılabilen mikrodalga sistemler, uzay araştırmalarında da kullanılmaktadır.
Başka uygulamalar: Mikrodalgalardan, sözü edilen kullanım alanları dışında, otomatik denetimde de yararlanılır. Haberleşme ve radar tekniklerinin birleştirilmesi sonucu, kara taşıtları, uçaklar, vb. hareketli araçlar, otomatik denetimle yönetilmektedir.
Radyo altimetresinde (yükseltiolçer) yükseklik ölçümü, yerden geri yansıyan mikrodalgalarla yapılmaktadır. KADASTRO ölçümlerinde, uzaklıkların duyarlı biçimde saptanmasındatellürometreler kullanılır. Laboratuvar çalışmalarındaysa, organik ve anorganik maddelerin fiziksel ve elektriksel özellikleri, genellikle mikrodalga teknikleriyle Ölçülmektedir.
Mikrodalga yardımıyla, yemek de pişirilebilmektedir. Organik maddelerin bu frekanstaki enerjiyi büyük ölçüde soğurması ilkesinden yararlanılarak yapılan fırın ve ocaklar, pişme süresini birkaç saniye ya da dakikaya indirir. Öteki ocaklardan çok üstün olan mikrodalga ocaklarında, 2,5 GHz'de bir kilowattlık güç oluşturan bir magnetron kullanılır. Dalgagüdücüyle taşınan ışınımın aynı frekansla titreşecek olan bir ortam içine gönderilmesiyle, düzgün bir enerji dağılımı sağlanır.
...
Okeanus isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 08.02.11, 21:15   Yukarı Git #7
Okeanus
Moderatör
Avatar Yok
Mesajlar: 1.442
Teşekkürler Teşekkürleri: 801
744 mesajına 1276 kere teşekkür edildi.
Rep Bilgileri
Rep Gücü : 7
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : Okeanus is on a distinguished road

Standart


Alıntı:
bilgin58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar ben bir ödev aldım mikrodalgalar başlığı altında.Mikrodalgaları araştırmam gerekiyor ben mikrodalgalar hakkında bilgi topladım ama mikrodalgaların kullanım alanları hakkında bilgi sahibi değilim.Google ye de yazdığım zaman mikrodalgalı fırınların kullanım alanları geliyor...bana yardımcı olursanız sevinirim.Şimdikten teşekkürler...
elektromanyetik dalgaların içinde ararsanız daha detaylı ve doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.
...
Okeanus isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 09.02.11, 12:22   Yukarı Git #8
bilgin58
Avatar Yok
Mesajlar: 19
Teşekkürler Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Rep Bilgileri
Rep Gücü : 8
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : bilgin58 is on a distinguished road

Standart


yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim arkadaşlar...

bilgin58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Konu Kapatılmıştır

Bookmarks
  • Submit Thread to Facebook'da Paylaş Facebook'da Paylaş
  • Submit Thread to Google Google
  • Submit Thread to Twitter'a gönder Twitter'a gönder

Seçenekler
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:12.

Her mesajin içeriginden, tamamen yazari sorumludur.
Mesaj içeriklerinden dolayi Forum yöneticileri ve moderatörleri sorumlu tutulamaz.
Ayrica bu site dosyalari kendi sunucusunda barindirmamaktadir ve sorumluluklari kaynaklara aittir.
Hak sahibinin talebi durumunda sitemizden kaldirilacaktir.
Sponsorlar : bettilt giriş | Mostbet
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695

Önerileriniz, şikayetleriniz ve reklam vermek için adresi ile iletişime geçiniz.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by Freebet 3.6.0