Etüt Odası Öğrencilerin Buluşma Noktası  

Facebook Sayfası Türk Edebiyatı Matematik Türkçe İngilizce Coğrafya
Go Back   Etüt Odası Öğrencilerin Buluşma Noktası > Fizik > Fizik (Soru-Cevap-Konu Anlatım) > Fizik 12. Sınıf
**
Etüt Odası Facebook
Bettilt Mostbet Yardım Üye Listesi Yeni Mesajlar

Bakugan Oyunları
Bakugan Oyunları
Geta Oyunları
Geta Oyunları
Altın Avcısı
Altın Avcısı
Zuma
Zuma
Friv
Friv

Konu Kapatılmıştır
 
Seçenekler
Alt 03.05.10, 20:12   Yukarı Git #1
?? ??????Á ??
?? ??????Á ?? - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mesajlar: 216
Teşekkürler Teşekkürleri: 11
28 mesajına 51 kere teşekkür edildi.
Rep Bilgileri
Rep Gücü : 6
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : ?? ??????Á ?? is on a distinguished road

Smile Fizik ' te Tıbbın Kullanım Alanları


Fizik ' te tıbbın kullanım alanlarıyla ilgili resimlere ve bilgilere ihtiyacım var...
????? / üç ???t? ???
?? ??????Á ?? isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Sponsor
Araba Oyunları
Araba Oyunları
Beceri Oyunları
Beceri Oyunları
Kız Oyunları
Kız Oyunları
Macera Oyunları
Macera Oyunları
Alt 03.05.10, 20:28   Yukarı Git #2
~Dryad
Moderatör
~Dryad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mesajlar: 1.243
Teşekkürler Teşekkürleri: 206
355 mesajına 536 kere teşekkür edildi.
Rep Bilgileri
Rep Gücü : 10
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : ~Dryad is on a distinguished road

Standart


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

forumda mevcut
Pencereler açık uyuyamadığında şehrin insanları, üşümeye başladığında sokak çocukları
Herkesin dinleyeceği bir şarkısı,Herkesin inanacağı bir masalı olmalı.

Yoksa nasıl dayanabiliriz?!
~Dryad isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 03.05.10, 22:20   Yukarı Git #3
?? ??????Á ??
?? ??????Á ?? - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mesajlar: 216
Teşekkürler Teşekkürleri: 11
28 mesajına 51 kere teşekkür edildi.
Rep Bilgileri
Rep Gücü : 6
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : ?? ??????Á ?? is on a distinguished road

Standart


sayfa görüntülenemiyor 50 defa tıkladım birşey yok
????? / üç ???t? ???
?? ??????Á ?? isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 04.05.10, 11:21   Yukarı Git #4
apeiron
Süper Moderatör
apeiron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mesajlar: 11.711
Teşekkürler Teşekkürleri: 924
3154 mesajına 5833 kere teşekkür edildi.
Rep Bilgileri
Rep Gücü : 20
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : apeiron is on a distinguished road

Standart


ben açtım sorun yok.
yaşamak görevdir yangın yerinde
yaşamak insan kalarak !
apeiron isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 04.05.10, 11:22   Yukarı Git #5
apeiron
Süper Moderatör
apeiron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mesajlar: 11.711
Teşekkürler Teşekkürleri: 924
3154 mesajına 5833 kere teşekkür edildi.
Rep Bilgileri
Rep Gücü : 20
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : apeiron is on a distinguished road

Standart


Verilen linkteki yazıyı kopyaladım senin için.


1 - Fiziğin Uğraş Alanı* Mekanik, elektrik, manyetizma, optik, termodinamik, atom fiziği, nükleer fizik ve katıhal fiziği ile sınırlandırılmalıdır. Alt alanların ayrıntılı açıklamalarına girilmeyecektir.


Auguste Comte'un pozitivizminden miras kalan, Fransız kültürüne özgü bir önyargı. 19. yüzyılda yaşamış olan bu filozof bilimleri sınıflandırarak ün kazandı. Bu hiyerarşinin tepesine matematik, aşağısına ise " ona göre, zar zor bilim adını hak eden " ( ! ) kimya yı yerleştirdi. Bu sınıflandırmada, somut ve betimleyici bilim dalları olan coğrafya ve mineraloji büyük ölçüde dışlanmış ve yalnızca kuramsal, soyut ve genel bilime yer verilmişti.

Bilim öğretimi, bilimsel konular ve bilim insanları hala " Auguste Comte önyargısı " ndan zarar görüyorlar. Bu görüş aynı zamanda elle yapılan işleri küçümseyen düşünce biçiminin tohumlarını atmıştır. Bu küçümseyici tutum, bu mesleklerin ve onlara giden aşamaların değer kazanmasına yönelik reformları yıllardan beri sınırlamaktadır.

Fizik ve diğer bilimlerde alt alanlara ayrılarak Auguste Comte'nun yaydığı zehirden payını almaktadır. Bir termodinamikçinin mekanik bilgisi olmamalı mıdır? Enerjiden anlamasa da olur mu? Fiziğin alt alan ya da üst alanları yoktur. Atom nasıl ki elektron, proton olmazsa olmaz, fizikte sözü edilen bu konularla vardır. Bu konuların arasında asla keskin çizgiler yoktur. Fizikle diğer bilimler ya da diğer bilimlerle fizik arasında olduğu varsayılan çizgilerde yoktur.

* Fen ve teknoloji dersi kapsamında ve/veya güncel yaşamdan örnekler verilir.Fizik en eski ve şüphesiz en ilginç bilim dalıdır. Temel amacı, doğayı incelemek ve doğal olayları anlamaktır. Nitekim, fizik sözcüğü eski Yunancada " doğa " sözcüğüne karşılık gelir. Daha sonraki yıllarda karşımıza doğa bilimlerini inceleyen " Doğa Felsefesi " olarak çıkar. Fizik, ölçmeye dayanan bir bilim dalı olduğu için olsa gerek, modern fiziği izleyen yıllarda bazı ülkelerde " Ölçüm Teknolojisi " adıyla da bilinmeye başlanmıştır.Fizik; beş harften oluşan bir sözcük. Ancak öğrencilere sorduğumuzda üstlerinde büyük bir etkisi var. Bu etkinin adını koymaya kalktığımızda ? KORKU ? ile karşılaşıyoruz. Öğrencilerin genellikle büyük bir bölümü lise ikinci sınıf da fizik dersini tercih etmiyor. Bunun nedenlerini sıralamaya kalktığımızda birinci nedenin, ailelerin dahası toplumun bilime vermesi gereken önemi yeterince vermediğini görüyoruz. Okulda akarsuyun mikrop taşıdığını öğrenen öğrenci bu bilgiyi ailesi ile paylaşmaya kalktığında ? Hadi oradan böyle şey olur mu? ? etkisi ile karşılaşabiliyor. Öğrendiği bilginin günlük yaşamda hiçbir işe yaramadığını düşünüyor. O zaman bu ders sadece okunup geçerli notun alınması gereken bir zorunluluğa dönüşüyor.

İkinci neden; bir üst sınıfa geçmiş öğrencilerin zor dersler listesinde fizik dersinin ilk sırayı almasından kaynaklanıyor. Liseye yeni başlamış öğrenci bir üst sınıftaki arkadaşına dersleri sorduğunda zor ders olarak fizikle tanışıyor. Fizik dersi ile tanışmadan onun ?ZOR? olduğu ile tanışıyor.

Üçüncü neden ; Fen ve Teknoloji ile fizik öğretmenlerinin yaklaşımlarından kaynaklanıyor. Fizik çok kolaylıkla matematik dersi ile karıştırılabilen bir ders. Konunun açıklanması, yaşamdaki, teknolojideki yeri detaylandırılmadan konu ile ilgili çok şıklı problem çözümlerine girmeleri, öğrencileri bu dersten soğutabiliyor.

O zaman öncelikle öğrencilerimizin bilmesi gereken ? Fizik nedir? ? sorusunun cevabıdır.

Fizik, yaşamın ta kendisidir.

Yaşarken yaptıklarımızı şöyle kaba başlıklarla anımsarsak fiziğin yaşamın ta kendisi olduğunu da görmüş oluruz.

Yaşamak için yaptıklarımıza baktığımızda. Soluk alıp vermek, beslenmek, hareket etmek, iş yapmak, enerji harcamak ve diğerleri ile gündemdeki konular, global ısınma, nehirlerin, denizlerin kirlenmesi, cep telefonu, yazıcı, bilgisayar, uydular, uzay araçları ve daha nice aklınıza gelen konu fiziğin de konusudur. Fizik konularını canlı ve cansız doğadan alır. Doğada gerçekleşen olayların nasıllarını matematiksel ifadelendirmeye çalışır.

Okula ulaşmak, arkadaşlarımızla buluşmak için hareket ederiz, bunların dışında da hareket olayları gerçekleştirilir, bunu hepiniz bilirsiniz. Fizik tüm bu hareket olaylarının neden ve niçin ini ? Mekanik ? başlığı altında inceler. Şimşeğin çakması, ampulün yanması, elektrik yükü gibi günlük yaşam olaylarını ? Elektrik ? başlığı altında inceler. Işığın aynadaki, merceklerdeki hareketlerini, gökkuşağının oluşumunu, ışığın camı kırmadan nasıl geçtiğini ? Optik ? başlığı altında inceler. Sıcaklık, ısı, rüzgâr, buhar kazanları, termometreler ? Termodinamik ? başlığı altında inceler. Maddeyi, maddeyi meydana getiren atomu ve atomun içerisindeki parçacıkları ? Atom Fiziği ? başlığı altında inceler. Metallerin özellikleri, kristal yapılı maddeleri ? Katıhal Fiziği ? başlığı altında inceler.

Yukarıda sayılanlara baktığınızda bunların hiç birinin yaşamın dışında konular olmadığını sanırım fark etmişsinizdir.

Çeşmemizden su akmasının nedeni su kaynağı ile evimizin musluğu arasındaki basınç farkıdır. Bunun araştırmasını fizikçiler yapar ve biz günlük yaşantımızda bilmeden de olsa bunları kullanırız. Cep telefonlarımız, bilgisayarlarımızı severek kullanırız ve bunların çalışma prensiplerini geliştirenler de fizikçilerdir.

Sıcaklığı ölçmek için kullandığımız termometrede cıva ya da alkolün ısındıkça hacminin genişlediğini saptayanlar da fizikçilerdir. Bu termometrelere bakar ve günün sıcaklık değerini anlarız. Sıcaklık değerine göre giyeceklerimize, günlük işlerimizin planlanmasına karar veririz.

Maddelerin kapladığı yeri merak eden de fiziktir. Bu maddelerin hacminin hesaplanması ile ilgilidir. Bize ne diyebilirsiniz. Günlük yaşamda hacım hesabı yapmıyoruz ki diyebilirsiniz. Birlikte günlük yaşamda ne kadar çok hacım hesabı yaptığınızı bilmek ister misiniz? Ayakkabı alırken ne dar, ne de bol ayakkabı almak istemezsiniz. Elinize kağıt kalem almaksızın yaptığınız şey, ayağınızla alacağınız ayakkabının hacimlerini karşılaştırırsınız. Ailenizin size almak istediği çantaya neden itiraz ettiğini bir düşünün. Birinci neden beğenmemekse ikinci neden ya çok küçük olması ya da çok büyük olmasıdır. Yine yaptığınız şey hacım hesabıdır. Kıyafet alırken, arabaya bir kişi daha alacağınız zaman, ev tutacağınız zaman ve bu böyle gider. Yaptığınız şey hacım hesabıdır. Bu birkaç basit örnekten de anladığınız gibi fizik yaşamla ilgilenir ve konuları sizin yaşamda bilmeden kullandığınız her şeydir.


Fizikçiler en genel anlamda " herhangi bir şeyin neden öyle olduğunu " ya da " herhangi bir şeyin nasıl başka bir şey olabileceğini " anlamak için kendi kendilerine sorular sorar ve bu soruların yanıtlarını bilimsel yöntemler kullanarak ararlar.

Fizikçiler belki de tüm bilim insanları içinde " esnekliği " en fazla olanlardır. En ileri ve çağdaş araştırma laboratuvarlarında aletleri ya da denklemleri arasına gömülmüş tipik fizikçiler olduğu gibi, ticaret borsalarında, Albert Einstein'ın moleküllerin hareketini incelediği yayılma ( difüzyon ) denklemlerini kullanarak, fiyatların zaman içinde nasıl hareket edeceğini tahmin etmeye çalışanlar da vardır.

Fizikçiler yalnızca bilimsel ve ekonomik değil aynı zamanda sosyal, teknolojik ve pratik problemleri de çözmeye çalışırlar. Günümüz fizikçilerinin doğrudan uğraştığı bu tür problemlerden bazılarını şöyle özetleyebiliriz:I. İletişim sistemleri; optik iletişim, uydu iletişimi. Bu sistemlerde kullanılacak opto elektronik aygıtların araştırılması, tasarımı ve geliştirilmesi.

II. Enerji üretimi; nükleer enerji, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve halen kullanılmakta olan enerji üretme yöntemlerinin etkinliğinin artırılması.

III. Evrenin doğuşu ve gelişiminin anlaşılması; Büyük Patlama ( Big Bang ), kara ****kler, nötron yıldızları, galaksiler, kozmoloji, astronomi, uzay fiziği gibi dallar.

IV. Maddenin yapısını anlama yoluyla yeni çok küçük ve çok hızlı elektronik aygıtların keşfedilmesi ve bu aygıtların kullanılmasıyla küçük ve çok hızlı bilgisayarların yapılması.

V. Özellikle havacılık ve uzay sanayinde, x ışınları, sesötesi gibi yöntemler kullanarak maddeye zarar vermeden, maddenin içinde bulunabilecek çatlak, kırık ve yabancı maddelerin belirlenmesi.

VI. Elektronik, optik, tıp, inşaat, havacılık gibi çok geniş alanlarda kullanılan dayanıklı, güvenilir, uzun ömürlü, ucuz ve hafif malzemelerin araştırılması ve geliştirilmesi.

VII. Çevre kirliliği, hava kirliliği ve bunların ozon tabakası üzerine dolayısıyla Güneş'ten artarak gelen morötesi ışınların insan sağlığına etkileri, sera olayının incelenmesi.

VIII. Tıpta; x ışınları, sesötesi, Nükleer Manyetik Rezonans ( NMR ) gibi temel fizik ilkelerini kullanarak insan vücudunun taranması, bulguların belirlenmesi ve tedavide kullanılması.

IX. İnsan sağlığını etkileyen gürültü kirliliğinin giderilmesi için yapılan çalışmalar.

X. Adli Tıp alanında; elektron mikroskopları ve güçlü bilgisayar kullanarak, cinayet ya da silahlı soygun gibi olayları çözmek için polise yardım.

XI. Savunma sanayinde; mikrodalgalar, lazerler, kızılötesi ışınlar ve uydular kullanarak savunma sistemlerinin araç ve gereçlerinin araştırılması ve geliştirlmesi.

XII. Biyofizik ve tıp araştırmalarında özellikle insan fizyolojisinin işleyişini anlamak için yapılan çalışmalar. Nükleer fiziğin tıptaki uygulamaları ve bunun gibi irili ufaklı yüzlerce konu.İyi bir fizikçi olmanın ilk koşulu, kendinizi gerçekten bir fizikçi olmak istediğinize inandırmaktır. Diğer koşul da kendi kendinize soru sormayı öğrenmektir. Çevrenize bir bakın, birçok şeyin nasıl ve ne kadar sıkı bir şekilde fizikle ilgisi olduğunu göreceksiniz. Oturma odasındaki televizyonun işleyişinden, gökyüzündeki gökkuşağına, merdivenleri çıkarken bacak kaslarınızın hareketine kadar her şeyde biraz fizik bulacaksınız. Çevreniz fizikle dolu. Bunlardan bazılarını sonraki derslerde bulacak, bazılarını ise kendiniz keşfetmeye yönlendirileceksiniz.
yaşamak görevdir yangın yerinde
yaşamak insan kalarak !
apeiron isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Konu Kapatılmıştır

Bookmarks
  • Submit Thread to Facebook'da Paylaş Facebook'da Paylaş
  • Submit Thread to Google Google
  • Submit Thread to Twitter'a gönder Twitter'a gönder

Seçenekler
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 00:49.

Her mesajin içeriginden, tamamen yazari sorumludur.
Mesaj içeriklerinden dolayi Forum yöneticileri ve moderatörleri sorumlu tutulamaz.
Ayrica bu site dosyalari kendi sunucusunda barindirmamaktadir ve sorumluluklari kaynaklara aittir.
Hak sahibinin talebi durumunda sitemizden kaldirilacaktir.
Sponsorlar : bettilt giriş | Mostbet
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695

Önerileriniz, şikayetleriniz ve reklam vermek için adresi ile iletişime geçiniz.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by Freebet 3.6.0